Årets kock öppnar eget
De senaste två åren har onekligen varit händelserika för 37-årige Michael Andersson. 2024 började med att han var med och coachade Juniorkocklandslaget till OS-guld, och i maj samma år fick Celeste, krogen han drivit med Ludwig Tjörnemo och Jonnas Lagerström på Södermalm, en Michelinstjärna endast 11 månader efter öppningen.
– Vi trodde inte ens att inspektörerna skulle komma dit och testa oss. Så det var en häftig känsla och en jätteöverraskning att vi fick stjärna direkt.
Michael hann dock bara njuta av stjärnstatusen några veckor, för snart låg fokuset på Årets kock, som Michael tog hem i oktober förra året. Han är dessutom en av endast en handfull kockar genom åren som vunnit tävlingen på första försöket.
Men nu riktar han om fokus och debuterar med sin första egna restaurang, Sperling & Co som öppnar under hösten.
Sperling & Co har sin utgångspunkt i den europeiska grilltraditionen. Med grillen som hjärta och styckdetaljer i centrum tillagas rätterna över öppen glöd, från klassiska och välkända delar till det mer sällsynta. Menyn rör sig fritt mellan ursprung och teknik, med ett internationellt uttryck som speglas i allt från förrätter och tillbehör till själva grillen.
– Sperling & Co är vår tolkning av en modern grillrestaurang. Vi vill skapa något som känns tidlöst, där grillen står i centrum och tekniker från olika delar av världen får mötas, säger Michael.
Adressen Sturegatan 6 är välbekant för Stureplans krogbesökare, för här låg nämligen Restaurang Brillo, som startade 2012 och stängde för gott sommaren 2024.
Restaurangen sträcker sig över två våningar där trä i mörkbetsad ask, läder och specialritade detaljer genomsyrar lokalen. En inramning som andas värme och elegans, med jordnära färger och formgiven av arkitektbyrån Dinell Johansson. På övre plan flödar ljus in genom den stora lanterninen ner mot matsalen, intill det öppna köket och den stora baren.
Exakt öppningsdatum för Sperling & Co är ännu inte bestämt.
Text: Oskar Hammarkrantz
Foto: Pressbilder