MAT & DRYCK

Rätter som vidgar idén om kinesisk mat

Surfers fyller 20 år och firar med gästspel av kokboksförfattaren som har haft en betydelsefull roll för restaurangen.

Cirka 50 meter från östermalmsgränsen ligger Surfers, vars kök var ett av de första i landet att nörda ner sig i den kinesiska regionen Sichuan. Till följd har rätter som kyckling i röd olja, räkbollar och revbensspjäll med femkryddsblandning blivit storsäljare på restaurangen.

Strax efter inledningen av Eldhästens år drar Surfers tjugoårsfirande igång med ett gästspel av deras stora inspiratör, brittiska kokboksförfattaren Fuchsia Dunlop. Det var hennes prisvinnande kokbok Sichuan Cooking från 2001 som introducerade västvärlden för det kryddstarka köket.

– Fuchsia Dunlop var den första som introducerade kinesisk matlagning till väst och översatte den på ett sätt som kockar i den här delen av världen kunde förstå. Hon har haft mycket stor betydelse för oss på Surfers, säger krögaren Mymlan Isenborg.

På vilket sätt gjorde hon matlagningen lättbegriplig?

– En viktig anledning till att hennes röst och sätt att berätta upplevs som lätt att förstå och ta till sig för matlagare, både professionella som hemmakockar, är att hon skapat recept som ska gå att laga med det vi har att tillgå här i väst utan att för den delen förenkla rättens ursprung.

Under Surfers tidiga år när fördjupad kunskap om kinesisk mat var svår att hitta på svenska blev hennes böcker en självklar referenspunkt för restaurangen.

– Vi läste, lagade och återvände till dem om och om igen. Hennes texter öppnade våra ögon för vilken betydelse mat har i Kina, så det är med stor glädje och ödmjukhet vi välkomnar henne till oss och ser detta som en gåva både till oss själva och till våra gäster såhär på tjugoårsdagen.

Finns det något särskilt i Fuchsia Dunlops recept som ni på Surfers har inspirerats av?

– Jag vill påstå att hela hennes första bok ”Sichuan Cookery” är den boken som har haft störst betydelse för oss, men det är hennes sätt att knyta ihop recept med personliga upplevelser som inspirerat och än idag inspirerar oss mest.

Menyn under gästspelen är framtagen av Fuchsia Dunlop tillsammans med Surfers köksmästare Julius Tammilehto, kocken Dayu Cao samt baijiuimportören och kinaexperten Ludvig Sääf. Gästmiddagarna utspelar sig den 22 och 23 mars.

Vad kan man förvänta sig av menyn?

– Gästmiddagarna kommer att ta avstamp i Fuchsias senaste bok ” Invitation to a Banquet” i vilken Fuchsia på ett personligt och djupt kunnigt sätt låter maten blir en nyckel till att förstå Kinas historia, filosofi och samhälle. Vår gemensamma tanke är att låta rätterna vi serverar under gästmiddagarna göra detsamma. Det kommer bli rätter som förhoppningsvis vidgar gästernas idé om vad kinesisk mat är.

Norrlandsgatan 24.

Text: Johanna Jansson
Foto: Pressbilder

Bor du på Östermalm och funderar på att sälja din bostad?

Vi på Lagerlings förmedlar varje år fler Östermalmshem än någon annan mäklare. Lämna dina kontaktuppgifter så hör en av våra erfarna mäklare av sig till dig.