PÅ GÅNG

Efterlängtade uteserveringar

Jazz, champagne och fotbollsfest – krögaren Mattias Svensson om sommarens hetaste premiärer.

Med våren vaknar uteserveringarna till liv. Nya parkmiljöer på Berns Asiatiska, stimmiga vinbarer på Bâtard eller bästa solläge på Stureplan 1. På Strandhäxan och Dramatenterrassen går startskottet den första maj – med nya koncept för säsongen.

– Dramatenterrassen är som allra bäst från sen eftermiddag tills solen går ner och det är där vi lägger kraften nu och framåt. Vi öppnar tidigare, djs har fått ge plats åt live-jazz i solnedgången. Det blir bara mycket mysigare, ljusare och somrigare helt enkelt, säger ägare Mattias Svensson.

Menyn på terrassen blir enligt Mattias något enklare och mer opretentiös, med snacks och sallader, men även pinsa – en sorts fluffigare pizza som serveras både hel och som slice.

– En favorit som jag återskapat från Rom är en variant med zucchini, mozzarella och sardeller. Att kombinera den med vår nya huschampagne Tattinger i kvällssolen kan trolla med mig på ett bra sätt, säger Mattias.

På dryckesmenyn hittas även en stabil alkoholfri cocktailmeny, spritzers och kall Albarinho.

Vad hoppas ni på för stämning?

– Massor av gäster, blandade åldrar, stockholmare och gäster till staden. Alla är välkomna. Vi kommer att ha mycket livejazz och så även på öppningen den första maj.

Vid Djurgårdsbron har Strandhäxan på fem år gått från att vara en kaxig nykomling till en etablerad sommarklassiker. Mattias beskriver de gångna åren som ”fullt ös” och konstaterar att de är här för att stanna. Inför årets säsong finns det flera anledningar att titta förbi, inte minst bastun vid Stockholm 1897 och dagsfesterna. Men den största nyheten för sportfantaster är att Strandhäxan kommer att visa Fotbolls-VM utomhus på storbild.

– För mig är fotboll magiskt och jag tror alla över 40 har samma gudomliga minnen från fotbollssomrar. Det kommer bli otroligt mysigt att kolla matcherna i solnedgången.

Den smörgåsbaserade menyn är i princip intakt, av den enkla anledningen att gästerna kräver det.

– Det går inte ändra något för då blir det ramaskri. Bäst är en enkel Grilled cheese eller vår maxade friterade Nashville hot chicken bun.

Vilken är er bästsäljare?

– Jag tror vi sålde 20 000 Grilled cheese en sommar så det får nog räknas som bästsäljare.

Förutom alla möten, spontana bad, filmkvällar och dagar som rinner en ur händerna, är det fotbollen som är det stora för i år.

– Och som alltid är drömmen att någon ska bli förälskad, ha en otrolig sommar och för alltid bära med sig Strandhäxan som platsen för den stora kärleken, säger Mattias.

Text: Johanna Jansson
Foto: Pressbilder

Bor du på Östermalm och funderar på att sälja din bostad?

Vi på Lagerlings förmedlar varje år fler Östermalmshem än någon annan mäklare. Lämna dina kontaktuppgifter så hör en av våra erfarna mäklare av sig till dig.