”Plaggen fungerar som en positiv rustning”
Den nya butiken på 220 kvadratmeter beskriver Maxjenny Forslund som ett sammanhållet universum. Med fyra generösa skyltfönster mot gatan bjuds förbipasserande in i en färgsprakande värld där mode och inredning möts.
– Flytten till Birger Jarlsgatan är ett naturligt nästa steg, och som vi har längtat! Det är en möjlighet att visa upp maxjenny! i sin helhet, säger Maxjenny.
I butiken presenteras inte bara klädkollektionerna utan hela det visuella språket. Här samsas plagg med fåtöljer, mattor och inredningsobjekt. Genom samarbeten med bland annat Klippans Yllefabrik och JIO Möbler översätts Maxjennys ikoniska prints till textilier för hemmet.
– Besökaren möter en färgstark värld där printet är kärnan, oavsett om det sitter på en klänning eller en möbel. Inredningen blir lika uttrycksfull som plaggen, förklarar hon.
Etableringen förväntas tillföra en ny energi till Östermalms modebild. Maxjenny vill utmana det traditionellt nedtonade och addera mer mod och ett tydligare konstnärligt uttryck.
– maxjenny! står för ett självsäkert formspråk där printet bär uttrycket. Det handlar om att skapa kontrast utan att tappa kvalitet eller precision. Jag ser det som att vi tillför en ny dimension till Östermalm, där mode inte bara är välklätt utan också visuellt starkt och personligt. Ett inslag av något mer internationellt, mer uttrycksfullt – men fortfarande med en skandinavisk skärpa i grunden.
Arbetssättet bakom märket är unikt. Där många designers börjar med en skärning eller konstruktion, börjar Maxjenny alltid i printet.
– Jag tänker i bild först, i rytm och komposition. Printet är inte en dekoration som appliceras i efterhand, utan själva drivkraften. Silhuetten blir ett verktyg för att bära fram printet. Det är nästan så att printet bestämmer över mig, och plagget växer fram ur det uttrycket.
Många bärare vittnar om att Maxjennys design lyfter fram personligheten snarare än att dölja den. Designern själv tror att hemligheten ligger i den närvaro och styrka som plaggen förmedlar.
– Plaggen tar plats på ett sätt som gör att bäraren också gör det. Det fungerar som en positiv rustning. När du tar på dig något med en så stark identitet behöver du inte gömma dig, det blir istället ett stöd som förstärker den du är. Det är inte kläder som tar över – det är kläder som aktiverar.
För att värna om designens integritet produceras kläderna i begränsad upplaga. Tanken är att det kunden bär ska kännas personligt och behålla sitt värde över tid. Dessutom är varje plagg skapat för kroppen i rörelse, snarare än för hur det ser ut på en galge.
– Allt börjar på vitt tyg, som ett rent ark. Det är en renande process i en brusig bransch. Jag ser mig själv som en konstnär där materialet genomgår en transformation. Från något neutralt till något med en ytterst tydlig identitet och form.
Birger Jarlsgatan 41
Text: Johanna Jansson
Foto: Alina Berkovskaia