Artillerigatan 40 - v.u.p

  • 342 m2
  • 8 rum
  • 3 500 kr/mån
Beskrivning
På uppdrag av Innovation Design har vi nöjet att förmedla denna magnifika penthouse-våning under produktion.

Våningen är ritad av arkitektbyrån Fram arkitekter och är interiören är designad av Whyte Lilja Arkitekter. Hela det översta våningsplanet i den vackra sekelskiftesfastigheten på Artillerigatan 40 med hiss rakt in i våningen samt ner till källaren. Mycket stor volym och en ovanligt stor takhöjd tillsammans med unika skylights och mängder av takfönster och fönsterkupor skapar en strålande ljus våning med stora och öppna sällskapsytor. Två altaner.

En tidig förvärvare har möjlighet att påverka utförandet med utgångspunkt från arkitekternas planlösning och materialspecifikation. Synnerligen elegant fastighet med representativ och vacker entré. Föreningen har en mycket stark ekonomi. 2 garageplatser finns reserverade i Industrigaraget 50 meter från husets entré. Bilderna är fotomontage och illustrerar föreslagen design och utformning på ett realistiskt sätt.

Vänligen kontakta Richard Lagerling för närmare information.
Fakta
Adress
Artillerigatan 40 - v.u.p
Område
Östermalmstorg
Avgift
3 500 kr/mån
Antal rum
8 rum och kök
Boarea
342 kvm
Lgh nr - lmv
1501
Ingår i avgiften
inkl värme, VA samt hushållsel
Våningsplan
5 tr.
Hiss
Ja (Hiss rakt in i våningen)
Balkong
2 st terrasser
Eldstad
Öppen spis
Förråd
Källarförråd
Fönster
3-glas
Ventilation
Mekanisk till- och frånluft (FTX)
Uppvärmning
Fjärrvärme/vattenburen golvvärme
Förening
Brf Sjöjungfrun
Förening äger mark
Ja
Äkta förening
Ja
Intresseanmälan
Detta hem visas efter överenskommelse.
Karta
  • Karta
  • Satellit
  • Gatuvy
Richard Lagerling
Fastighetsmäklare Richard Lagerling richard@lagerlings.se 070 - 728 22 00

Bor du på Östermalm och funderar på att sälja din bostad?

Vi på Lagerlings förmedlar varje år fler Östermalmshem än någon annan mäklare. Lämna dina kontaktuppgifter så hör en av våra erfarna mäklare av sig till dig.