
I 10 år drev krögaren Hjalmar Litzén den populära sommarkrogen Ponte Fiore vid Djurgårdsbron. Men nu är det dags för en ny satsning på en ny adress – inom kort öppnar Fiore Narvavägen.
Det är i hörnan Narvavägen/Storgatan/Banérgatan som Hjalmar Litzén nu öppnar sin nya restaurang Fiore. Flera gamla klassiska rätter tas med från Ponte Fiore men fokus är inte längre endast på det italienska köket – nu tar Fiore även ett större grepp om Medelhavsköket. Ambitionen är att skapa en skön och trevlig kvarterskrog för området där man serverar frukost, lunch och middag. Restaurangen har en bistro-känsla med snygg och varm inredning men den långa baren är en central plats.
Grannen mittemot, Coco & Carmen har även många spännande nyheter på gång. Roligt att det börjar öppna fler restauranger i den här delen av Östermalm.

Bor du på Östermalm och funderar på att sälja din bostad?
Vi på Lagerlings förmedlar varje år fler Östermalmshem än någon annan mäklare. Lämna dina kontaktuppgifter så hör en av våra erfarna mäklare av sig till dig.